Makula ili žuta pjega dio je očne pozadine koji predstavlja centar za vid – mjesto najjasnijeg vida. S godinama on postaje podložan degenerativnim promjenama tj. procesu propadanja žute pjege čiji je rezultat – pad centralne vidne oštrine. U početku, pacijenti najviše primjećuju blago iskrivljenu sliku dok kod uznapredovalih stanja može doći i do gubitka centralnog vida što značajno smanjuje kvalitetu života osobe koja je oboljela. S obzirom na to da je riječ o promjenama čija se učestalost povećava procesom starenja, propadanje makule najčešće je prisutno kod osoba starije životne dobi (65+). Ostali rizični faktori koji mogu utjecati na njezino stvaranje su: pušenje, genetika, pretilost, dijabetes te povišen krvni tlak i masnoće.
Degeneracija makule se dijeli na dva različita oblika: – suhu i vlažnu formu.
Suha forma je najčešći oblik makularne degeneracije i prepoznajemo ju po žućkastim nakupinama (druze) koje se nakupljaju ispod žute pjege. U Poliklinici Vukas degeneracija makule dijagnosticira se pregledom retinologa te OCT (optičkom koherentnom tomografijom) aparatom posljednje generacije koji nam omogućava skeniranje dubinskih slojeva makule. Suha forma napreduje sporo i manje oštećuje vid od vlažne forme, ali u svakom trenutku predstavlja rizik od prelaska u vlažnu formu. Njezini prepoznatljivi simptomi su: otežano čitanje i prepoznavanje lica te smanjivanje intenziteta boja. Nažalost, ne postoji liječenje, međutim brojna medicinska istraživanja pokazuju kako se pomoću određenih vitaminskih nadomjestaka može smanjiti učestalost prelaska suhe u vlažnu degeneraciju.
Ako suha forma prijeđe u vlažnu formu, tada dolazi do stvaranja novih i osjetljivih krvnih žila koje pucaju i uzrokuju krvarenja te istjecanja tekućine, a posljedica je oštećenje makule s brzim gubitkom centralnog vida. Njezini prepoznatljivi simptomi su: iskrivljena slika i linije.
U svrhu sprječavanja razvitka vlažnog oblika degeneracije makule, u Poliklinici Vukas, posljednjih desetak godina, koristimo pametne lijekove u obliku injekcijske terapije pod nazivom Anti-VEGF terapija. Riječ je o lijekovima koji uspješno sprječavaju rast i pucanje osjetljivih krvnih žila te krvarenja.
Primjena terapije se izvodi u operacijskoj sali u potpuno sterilnim uvjetima uz primjenu kapljičnog anestetika. Cijeli postupak obično traje od 5-10 minuta. Terapija se daje kroz period od 3-4 mjeseca te se nakon toga donosi odluka o daljnjoj terapiji ili eventualno promjeni vrste lijeka koja se daje.
Oporavka nakon aplikacije Anti-VEGF terapije nema. Preventivno se preko oka postavlja povez prvi dan nakon aplikacije. Također, 3-4 dana kapaju se antibiotske i protuupalne kapi. Već nakon 24 sata pacijent se normalno vraća svojim svakodnevnim obavezama.