Velika vam je želja riješiti se naočala ili leća, ali se na oftalmološkom pregledu potvrdilo da niste idealan kandidat za lasersku korekciju vida? Ne brinite, postoji rješenje! U Poliklinici Vukas ugrađujemo različite PREMIUM intraokularne leće koje trajno rješavaju razne problematike vida, a optička pomagala postaju stvar prošlosti.
Riječ je o sigurnom i brzom operativnom zahvatu u kojem se vaša prirodna očna leća zamjenjuje umjetnom, intraokularnom lećom (IOL) s odgovarajućom dioptrijom. Cilj zahvata je ispravljanje refraktivne pogreške ili staračke dalekovidnosti (prezbiopija) te samim time oslobođenje od naočala i/ili kontaktnih leća.
U Poliklinici Vukas ugradnja leće izvodi se ambulantno što znači da neposredno nakon zahvata i kratke opservacije liječnika idete kući. Iako je zahvat siguran, brz i bezbolan, riječ je o složenom mikrokirurškom zahvatu za koji je potreban iskusan i vješt kirurg. U našoj Poliklinici ovu ulogu ima vrhunski prof.dr.sc. Damir Bosnar koji iza sebe ima velik broj odrađenih zahvata i zadovoljnih pacijenata te s razlogom nosi titulu Najdoktora već 5 godina zaredom. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji uz primjenu kapljičnog anestetika i traje svega 10 do 15 minuta te isti dan možete napraviti operacija oba oka. Ugrađenu leću nećete osjetiti, trajna je i nije ju potrebno mijenjati. Princip zahvata identičan je operaciji sive mrene, koristeći istu najmoderniju ultrazvučnu metodu ili tzv. fakoemulzifikaciju. Detaljni koraci zahvata nalaze se OVDJE.
Ugradnja intraokularne leće prikladna je za:
U Poliklinici Vukas, prije svake odluke, radimo detaljan oftalmološki pregled kojim ćemo sa sigurnošću potvrditi jeste li kandidat za ugradnju leće i koja je metoda liječenja najbolja za vašu problematiku.
U Poliklinici Vukas ugrađujemo intraokularne leće različitih svjetski poznatih proizvođača iz područja optike i optoelektronike te dugogodišnjih partnera Poliklinike.
Ovisno o vašim individualnim potrebama moguća je ugradnja sljedećih vrsta leća:
Danas su na tržištu dostupne različite vrste i kategorije intraokularnih leća (IOL) ovisno o potrebama pacijenta. IOL je dizajnirana tako da bude trajna zamjena za prirodnu leću oka.
s UV zaštitom najčešće su ugrađivane intraokularne leće kod operacije sive mrene ili ako se radi kombinirana operacija s vitrektomijom (PPV). Riječ je o vrsti intraokularnih leća kojima se korigira kratkovidnost (miopija) ili dalekovidnost (hiperopija). Omogućavaju dobar i jasan vid za gledanje na daljinu, no za rad na blizu i srednju udaljenost bit će vam potrebne naočale.
korigiraju vid na daljinu i omogućuje rad na srednju udaljenost (65-80cm) bez nošenja naočala. Nakon ugradnje, noću i u slabije osvijetljenim prostorijama nema pojave svjetlosnih krugova ili ‘prstenova’ (halo efekti) i pacijentima nisu potrebna optička pomagala u brojnim svakodnevnim aktivnostima poput: rada na računalu, kuhanja, vožnje automobila i sl. Nakon ugradnje očekuje se dovoljna kvaliteta vida za; mogućnost rada na mobitelu, satu i sl., ali za sitniji tekst na blizu i dugotrajnije čitanje, nošenje naočala će biti potrebno.
imaju poseban refrakcijski dizajn koji pruža neprekinut i visokokvalitetan vid s visokim kontrastom te performansama pri slabom osvjetljenju. Ove leće koriste naprednu tehnologiju kako bi osigurale izvrstan vid na daljinu i srednju udaljenost uz funkcionalan vid na blizinu, a pritom smanjujući ovisnost o naočalama. Iako daje izrazito visoku kvalitetu vida, postoji vjerojatnost da će za sitniji tekst na blizu i dugotrajnije čitanje, nošenje naočala biti potrebno.
korigiraju vid na daljinu i omogućuju izvrstan vid na srednju udaljenost te pružaju funkcionalni vid na blizinu. Za ovu vrstu leća karakteristično je što posjeduju specifične filtere najvišeg stupnja zaštite očne pozadine i njihovom se ugradnjom gotovo u potpunosti uklanjaju neželjeni halo efekti. Iako daju izrazito visoku kvalitetu vida, postoji vjerojatnost da će za sitniji tekst na blizu i dugotrajnije čitanje, nošenje naočala biti potrebno.
omogućuju čitav raspon vida – na blizu, srednju i daleku udaljenost. Ugradnjom multifokalnih leća osigurava se gotovo potpuna neovisnost od nošenja naočala nakon operacije. No, važno je napomenuti da se ipak u jednoj mjeri narušava kvaliteta noćnog i kontrastnog vida te da je moguća je pojava halo efekata. Proces neuroadaptacije na ovakvu leću najčešće traje par tjedana, ali ponekad može trajati i do 6 mjeseci.
su vrsta intraouklarnih leća koje se ugrađuju kod pacijenata koji su već operirali sivu mrenu, ali im je ostala određena dioptrija (dalekovidnost, kratkovidnost, astigmatizam i potreba za naočalama na blizu) i nisu zadovoljni s nošenjem optičkih pomagala. Riječ je o dodatnoj multifokalnoj leći koja se ugrađuje u oko s ciljem uklanjanja preostale dioptrije i gotovo potpune neovisnosti od nošenja naočala.
Često se navodi da je ugradnja intraokularne leće izvrsna alternativa tradicionalnim metodama laserske korekcije vida (LASIK i PRK), a razlozi su sljedeći
Neposredno nakon zahvata idete kući i oko ne treba biti pokriveno. Prvi dan vid je zamagljen zbog proširenih zjenica, ali već drugi dan očekuje se poboljšanje vida. Nakon operacije primjenjuje se terapija u obliku antibiotskih kapi koja se kapa 3-4 puta na dan kroz iduća tri do četiri tjedna.
Na prvu kontrolu dolazite odmah jutro nakon zahvata na kojoj ćete dobiti detaljna uputstva o idućim kontrolama i daljnjem korištenju terapije.
Prvih 7 dana je zabranjeno trljanje očiju, umivanje vodom, teži fizički napor, odlazak u saunu itd.